Talán nincs még egy olyan szakácskönyvszerző, akinek a neve ennyire összeforrott volna a rajongása tárgyával, mint Szatmári „Főzelékes” Ferié. Ennek a tőről metszett magyar ételfajtának ő a nem hivatalos, de jól ismert nagykövete. Évtizedes munkásságának összefoglalója ez a kötet, amely klasszikus fogásai mellett vadonatúj ételeket is tartalmaz, a teljességre törekvés igényével.
A Főzelékbiblia akárcsak a Biblia maga, két fő egységből áll. Az „ószövetségi” részben a nagymama konyhájából vagy a napköziből jól ismert fogásokhoz – a zöldborsófőzeléktől kezdve a spenóton át a tökfőzelékig – kapunk minőségi recepteket megszívlelendő jótanácsokkal, hogy a hagyományok tovább öröklődhessenek a családban. A második, mondhatni „újszövetségi” részben pedig valóságos ízkavalkáddal találkozhatunk, hiszen Feri lenyűgöző kreativitással képes ötvözni a magyar gasztronómiai hagyományokat izgalmas, a só-bors-paprika hármasán túlmutató fűszerekkel és főzelékben korábban ritkán látott zöldségekkel, hogy ne csak tápláló és egészséges, de ínycsiklandó ételek is szülessenek a jól ismert alapokon. Így olyan finomságok is a tányérunkra kerülhetnek, mint az ajváros zöldbabfőzelék, az édesköményes-narancsos lencsefőzelék vagy éppen a padlizsános-paradicsomos csicseriborsó-főzelék. És mivel nincsen főzelék feltét nélkül, ehhez is kapunk jó pár használható tippet; bizony babpogácsa, borsófasírt, skót tojás, sőt zöldséges rizsgolyó is megkoronázhatja mostantól kedvenceinket.
Életrajz
Szatmári Ferenc agrármérnökből lett szakács és blogger. Régi álma teljesült be huszonhat év után: minden napja a főzésről szól.
Missziójának tekinti, hogy javítson a főzelékek megítélésén, ami sokáig a magyar gasztronómia mostohagyereke volt.
Szatmári Ferenc (vagy, ahogy sokan ismerik, Főzelékes Feri) blogján, illetve szakácskönyvein keresztül azonban tudott olyan új megközelítéseket mutatni, aminek köszönhetően már egy borsodi faluban is sikerült a megszerettetni a gyerekekkel a főzelékeket.
Szentül meg van győződve róla, hogy ő az az ember, aki már az anyatejjel szívta magába a főzés szeretetét. Az ízek, az ételek, a főzés és minden, ami ezzel jár, például a szeretet, számára nagyon sokat jelent.
Főz, blogol, könyveket ír és tavaly ősszel megnyitotta első főzelékesét is, a Hippeace nevű főzelékbárját.